تبلیغات
فصل انتظار - كیش‌ومات امریكا و اسرائیل در نشست بزرگان مقاومت
فصل انتظار
خوشا آنان که مردانه مرده اند و تو ای عزیز میدانی ! تنها کسانی مردانه میمیرند که مردانه زیسته باشند.

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كیش‌ومات امریكا و اسرائیل در نشست بزرگان مقاومت

گروه سیاسی رجا نیوز- "یك كلمه هم از مادر عروس"، "از هم فاصله گرفته‌ایم كه روادید را حذف كردیم"؛ رؤسای جمهوری ایران و سوریه در نشست خبری مشترك روز پنج‌شنبه خود كه در جریان سفر دكتر احمدی‌نژاد به دمشق انجام شد، هر دو ترجیح دادند پاسخ هیلاری كلینتون وزیر امور خارجه امریكا را كه از سوریه خواسته بود از ایران فاصله بگیرد، با كنایه و طعنه بدهند تا نشان دهند اساساً چنین اظهاراتی را حتی در این حد كه به آن یك پاسخ دیپلماتیك بدهند، جدی نمی‌گیرند.

اما سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به سوریه در پایان روز نخست آن،‌ به صورت از قبل اعلام نشده به نشست بزرگان جبهه مقاومت منطقه‌ای تبدیل شد و سید حسن نصرالله دبیركل حزب‌الله لبنان كه هفته قبل از آن با احمدی‌نژاد تلفنی گفت‌وگو كرده و از وی شنیده بود در صورت هرگونه تجاوز احتمالی، كار صهیونیست‌ها یك‌سره می‌شود، این بار حضوری تأكید كرد كه آماده مقابله با هرگونه تهدید هستیم.

سفر احمدی‌نژاد به سوریه و دیدار او با اسد و نصرالله بازتاب‌های متعددی نیز داشت.

خبرنگار شبكه تلویزیونی القدس در دمشق دیدار احمدی نژاد را با مقامات فلسطینی و لبنانی در چارچوب نشست‌های دوره ای برای تقویت بازدارندگی و مقاومت قلمداد كرد كه مسائل جنجالی در ان بررسی شد.

حسن الرفاعی درباره محورهای مذاكرات احمدی نژاد با سران گروه‌های فلسطینی و سید حسن نصرالله غیر از مسائلی كه در رسانه ها بیان شده است، گفت: این نشست یك ساعت و نیم طول كشید و رهبران ده گروه فلسطینی با رئیس جمهور ایران دیدار كردند كه در چارچوب نشست‌های دوره ای برگزار می شود كه رهبران ایران با رهبران گروه‌های فلسطینی انجام می دهند. مسائلی كه در این نشست بررسی شد، تهدیدهای مستمر اسرائیل بر ضد سوریه و لبنان و غزه، مسئله دست درازی اسرائیل به مقدسات اسلامی در الخلیل و قدس اشغالی و مسئله محاصره نوار غزه، شاید در صدر مسائلی باشد كه رهبران فلسطینی در هر نشستی با رهبران عربی یا رهبران منطقه خاورمیانه مطرح می كنند.

این خبرنگار درباره دیدار احمدی نژاد و سید حسن نصرالله در سایه تهدیدهای اسرائیل و نتایج آن نیز گفت: مسلما رهبران ایران همواره حمایت خود را از حزب الله و مقاومت اسلامی در جنوب لبنان بر ضد رژیم اشغالگر اسرائیل مورد تاكید قرار می دهند. این نشست در حد خود یك پیام همبستگی و پشتیبانی و حمایت از حزب الله به شمار می رود كه در برهه اخیر با تهدیدهای رژیم اسرائیل روبرو بوده است. معتقدم فضاهایی كه نشست روز گذشته میان بشار اسد و احمدی نژاد به‌وجود آورد، همپیمانی و رابطه میان قدرت‌های مقاومت و بازدارندگی و ایستادگی در منطقه را برضد اشغالگران اسرائیلی و تهدیدهای مستمر آنها تقویت كرد.

خبرگزاری شین هوا نیز در گزارشی از دمشق نوشت: سفر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران به دمشق به دلیل زمانی كه برای آن انتخاب شده بود، اهمیت ویژه ای داشت چرا كه این سفر یك روز پس از اظهارات هیلاری كلینتون وزیر امور خارجه امریكا كه از دمشق خواسته بود از تهران دوری كند، صورت گرفت.

این سفر درحالی انجام شد كه تهدیدهای اخیر اسرائیل در منطقه شدت گرفته است. تحلیلگران سوری می گویند سفر رئیس جمهور ایران به دمشق پاسخی روشن به چالش‌های سخت و خطرناك است.

احمد الحاج علی تحلیلگر سیاسی به خبرگزاری شین هوا گفت: این سفر پاسخی به تهدیدهای اخیر اسرائیل و اظهارات هیلاری كلینتون وزیر امور خارجه امریكا است كه از دمشق خواسته بود از تهران دوری كند. كلینتون اخیرا در جمع سناتورهای كمیته بودجه مجلس سنای امریكا گفته بود واشنگتن تمایل دارد دمشق دور كردن خودش را از ایران كه موجب ناآرامی‌های منطقه و امریكا است، آغاز كند.

الحاج علی معتقد است این اظهارات فقط حمله به حاكمیت ملی به شمار نمی اید بلكه آسیبی اخلاقی و دخالت نامفهوم امریكا در ماهیت روابط بین كشورهای دیگر است.

وی افزود سوریه نمی تواند صرفا تابع سیاست‌های واشنگتن باشد. بشار اسد رئیس جمهور سوریه در نشست خبری مشترك با همتای ایرانی خود از این اظهارات ابراز شگفتی كرد و افزود: چگونه از ثبات و صلح در منطقه و از دیگر اصول زیبا سخن می گویند در حالی كه دوری بین دو كشور یا هر دو كشوری را درخواست می كنند؟ وی با طعنه افزود: برای همین امروز آمدیم تا توافقنامه دوری بین سوریه و ایران را امضا كنیم اما به دلیل بدی ترجمه یا ناتوانی ما در فهم این اظهارات، موضوع را اشتباه فهمیدیم و توافقنامه لغو روادید ورود به دو كشور را امضا كردیم!

احمدی نژاد نیز گفت امریكا باید از خاورمیانه برود و دست از دخالت در امور دیگر كشورها بردارد. وی افزود كشورهای عربی بدون صهیونیست‌ها و استعمارگران از خاورمیانه جدید بهره مند خواهند شد.

الحاج علی تفاهم بین دمشق و تهران را ستود و افزود: واقعیت سیاسی در منطقه تغییر كرده است و زبان تهدید و اقدام ماجراجویانه از هر نوع كه باشد، دیگر كاربرد ندارد.

وی افزود: سفر احمدی نژاد به دمشق با وجود اینكه در زمان حساسی كه با موضوعات روز منطقه مربوط است، صورت گرفت، در چارچوب روابط طبیعی بین سوریه و ایران صورت می گیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره دیدار احمدی نژاد با رهبران گروه‌های فلسطینی در دمشق و مسئولانی از حزب الله لبنان گفت: این دیدارها طبیعی است همانگونه كه در سفر گذشته احمدی نژاد به دمشق صورت گرفت.

احمد الحاج علی افزود این دیدارها پیام روشنی كه نشان دهنده وحدت بین سوریه ایران و مقاومت است به همراه داشت.

از سوی دیگر عمر كوش تحلیلگر سیاسی در سوریه سفر احمدی نژاد را به سوریه تقویت روابط توصیف كرد و اینكه هدف از این سفر اماده كردن مقدمات جنگ آینده باشد برغم اینكه سودی از این احتمال نمی برند، رد كرد. كوش افزود این سفر درحالی صورت می گیرد كه روند صلح در همه مسیرها متوقف شده است و هدف از این سفر گفتگو درباره موضوعات داغ منطقه است. وی اینكه این سفر استثنایی باشد را رد كرد و افزود این سفر نشان دهنده ائتلاف ویژه بین سوریه و ایران است.

كوش گفت: این سفر در چارچوب روابط عمیقی كه بین دمشق و تهران وجود دارد و در چارچوب همكاری راهبردی شناخته شده بین دو كشور صورت می گیرد. وی درپاسخ به سوالی درباره موضع سوریه از درخواست كلینتون گفت: واشنگتن با كشورهای منطقه بر اساس واقعیت تعامل نمی كند، برای همین رؤسای جمهور ایران و سوریه به درخواست وزیر امور خارجه امریكا توجهی نشان ندادند بلكه توافقنامه لغو روادید امضا كردند.

شین‌هوا همچنین نوشت: واشنگتن اخیرا عادی سازی روابط با سوریه را در پیش گرفته است و ولیام برنز معاون وزیر امور خارجه امریكا در امور سیاسی هفدهم فوریه به دمشق سفر كرد. كاخ سفید سفیر جدید امریكا در سوریه را تعیین كرد كه به گفته ناظران این اقدام اغاز بازگشت گرما به روابط سوریه امریكا است كه در دوره جرج بوش رئیس جمهور سابق امریكا تیره شده بود. این درحالی است كه ناظران معتقدند این اقدام واشنگتن تلاش برای گشایش باب گفتگو با دمشق با چند ابتكار است كه هدف از آن دور كردن دمشق از ایران و پاك كردن آن از گروه‌های مسلحی است كه واشنگتن آن‌ها را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است مانند حزب الله لبنان و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس. این موضوعاتی است كه مورد اختلاف واشنگتن و دمشق است اما دمشق كه این موضوعات را اصول سیاست خارجی خود می داند و تا كنون هیچ تغییری در این خصوص اعلام نكرده است.

همچنین معتزبالله حسن خبرنگار شبكه تلویزیونی الجزیره در دمشق در پاسخ به این سوال كه آیا دیدارهای رئیس جمهور ایران در سوریه تاكید بر ائتلاف بین دو كشور است، گفت: بدون شك این مساله درست است. مراسم شام با حضور احمدی نژاد بشار اسد و سید حسن نصرالله دبیركل حزب الله تاكیدی بر حمایت از لبنان در برابر تهدیدات اسرائیل بود. ناظران معتقدند كه ایران سوریه و حزب الله در این دیدار راهبرد خود در سایه هر اقدامی از طرف اسرائیل را تعیین كردند.

وی در پاسخ این سوال كه آیا ایران و سوریه واقعا نگران بروز جنگ در منطقه از طرف اسرائیل علیه این كشورها هستند، اظهار داشت: بشار اسد با صراحت گفت كه در این مورد نمی توان بر اساس اظهارات مقامات اسرائیلی قضاوت كرد زیرا ممكن است اسرائیلی‌ها هیچ حرفی نزنند اما دست به اقدامی بزنند یا اینكه با وجود مطرح كردن تهدیدات مختلف هیچ اقدامی انجام ندهند. اسد تاكید كرد مساله مهم تعیین راهبرد برای مقابله با هر تهدید اسرائیل در منطقه است.

در عین حال، منابع صهیونیستی و دیپلماتیك رژیم صهیونیستی، دیدار احمدی نژاد از سوریه را نگران كننده دانستند.

روزنامه صهیونیستی معاریو به نقل از این منابع نوشت: این نگرانی شدید، فراتر از مواضع احمدی نژاد و تاكید او بر حتمی بودن نابودی اسرائیل ناشی از دیدار وی با سران گروه های فلسطینی به‌ویژه حماس و جهاد اسلامی در دمشق است.

این روزنامه اضافه كرد اگر اسرائیل مذاكرات با سوریه و تشكیلات خودگردان فلسطینی را از سر می گرفت، احمدی نژاد نمی توانست با سفر به سوریه اینگونه علیه اسرائیل موضع گیری كند.

روزنامه صهیویسنیت جروزالم پست نیز در گزارشی نوشت: سفر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران به دمشق گواهی بر تحكیم بلوك مقاومت تحت رهبری ایران در منطقه و عضویت سوریه در آن بلوك است. این واقعیت را همچنین نمی توان نادیده گرفت كه این سفر به واقع نشان دهنده بی اعتنایی رئیس جمهوری سوریه به دولت امریكا است.

درحالی كه مسئولان امریكا در روزهای اخیر درمورد نتیجه سیاست كنونی تعامل با سوریه صراحتا ابراز امیدواری می كردند، بشار اسد با میزبانی از رئیس جمهور ایران در پایتخت خود، یك‌بار دیگر بر مطلبی كه به صراحت ابراز داشته بود، تاكید كرد و ان اینكه اتحاد سوریه با ایران عمیق و چند بعدی است.

كلینتون در این هفته در كنگره بر امیدهایی تاكید كرد كه از كمك به سوریه حاصل خواهد شد. وی در فهرست این دستاوردها به مسائلی همچون خاتمه یافتن دخالت در لبنان و انتقال سلاح برای حزب الله ازسرگیری روند صلح اسرائیل و سوریه و به طور كل دوری از روابط با ایران كه یكی از مشكلات منطقه و امریكا است، اشاره كرد. اما سوریه با سفر احمدی نژاد به دمشق پاسخ همه این امیدها را داد.

سفر احمدی نژاد به سوریه نه تنها فرصتی برای رهبران دو كشور برای تقویت روابط نزدیك دو رژیم بود، بلكه این دیدار نشان دهنده استراتژی منطقه برای مقاومت دربرابر امریكا و متحدانش در منطقه است. ایران ثابت كرده است كه دوست قابل اطمینانی برای سوریه است. اتحاد بین این دو كشور برای دمشق هم امتیاز داشته است.

سوریه در سال دو هزار و پنج از لبنان خارج شد اما به‌واسطه دوستی اش با ایران و حزب الله، دمشق اكنون بار دیگر جزیی از نیروهایی است كه بر این كشور تسلط دارند. درمورد اسرائیل، جولان ممكن است در دستان اسرائیل باشد اما سوریه از طریق جنبش های فلسطینی تحت حمایت ایران؛ حماس و جهاد اسلامی، قادر خواهد بود خود را حافظ ملی گرایی عربی نشان بدهد و نقش تاثیر گذار در هر نوع امكان پیشرفت دیپلماتیك بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها داشته باشد.

chocolate
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 10:09 ب.ظ
I'm amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog
that's both equally educative and entertaining,
and without a doubt, you have hit the nail on the head.

The issue is something too few folks are speaking intelligently about.
I'm very happy that I stumbled across this in my hunt for
something concerning this.
Foot Issues
سه شنبه 17 مرداد 1396 05:34 ق.ظ
Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance
my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!
hospitablepodiu46.jimdo.com
دوشنبه 16 مرداد 1396 10:54 ق.ظ
Hey there are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started
and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
Any help would be greatly appreciated!
zanawallaert.hatenablog.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:18 ب.ظ
It's fantastic that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made
at this place.
How do you get taller?
شنبه 14 مرداد 1396 08:15 ق.ظ
I simply couldn't go away your web site before suggesting
that I really loved the usual info an individual provide to your guests?
Is going to be back often in order to investigate cross-check new posts
Can you get an operation to make you taller?
جمعه 13 مرداد 1396 09:43 ق.ظ
What's up to every one, the contents present at this website are really awesome
for people knowledge, well, keep up the good work fellows.
How do you strengthen your Achilles tendon?
سه شنبه 10 مرداد 1396 10:01 ب.ظ
Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
I'm not seeing very good results. If you know of any please share.

Thank you!
What do you do for a strained Achilles tendon?
سه شنبه 10 مرداد 1396 07:18 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a writer for your site.

You have some really good posts and I believe I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd
love to write some content for your blog in exchange for a link back to
mine. Please send me an email if interested.
Regards!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

نپدار که تنها عاشورائیان را بدان بلا آزموده اند و لا غیر ...
صحرای بلا به وسعت همه تاریخ است.
ای دل تو چه می کنی؟ می مانی یا می روی؟
داد از آن اختیار که تورا از حسین جدا کند.
(شهید آوینی)

مدیر وبلاگ : یامین

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان